איך להתנהג בראיון עבודה?

ראיון עבודה הוא שלב משמעותי ביותר בשלבי הקבלה לעבודה. המראיינים שיראיינו אותך, בארגון או חברות השמה, ישאלו אחד את השני מה דעתו עליך וידונו בכישוריך המקצועיים והאישיים, אחרים יביטו עליך בעודך חולף על פניהם במסדרון ויחוו עליך דעה מלומדת תוך שהם מנתחים את חולשותיך הצנועות ביותר. אל תמעיט מחשיבות התנהגותך בשלב זה!

 

 

אז איך כדאי להתנהג בראיון עבודה?

ההגעה אל החברה
הקפד להגיע בזמן. כדאי להקדים בכמה דקות (לא יותר). ההליכה במסדרונות החברה בדרך אל המראיין היא הזמן הטוב ביותר לאסוף אינפורמציה על מקום העבודה ולהשאיר רושם חיובי, אחת מחוות הדעת הסמויות והחשובות ביותר היא של המזכירה. היה נחמד !

הופעה חיצונית
להופעה חיצונית חשיבות מכרעת. מחקרים מראים ש- 20 השניות הראשונות של ראיון עבודה הן אלו שקובעות את דעתנו על אנשים חדשים ואחר כך קשה לשנות דעה זו. לכן, מה שאתה מביא אתך בזמן הזה זה את פניך והבעתך ואת מה שאתה לובש.

לבש בגד הולם שיתאים לתרבות הלבוש בארגון ולתפקיד המוצע (כאן נכנסת עבודת ההכנה - הכר את החברה). טי שירט וסנדלים לא מתאימים פה (ואולי... יש חברות שהעובדים הולכים בהם יחפים!). עניבה תתאים למי שנוח לו עם עניבה או למי שמועמד לתפקיד הדורש זאת, מי שלא חש בנוח עם עניבה ייראה כמו פינגווין מצועצע ולכן עדיף להשאיר אותה בבית.

התאמה בין בגדים, צבעים רשמיים ורוגעים, והופעה מוקפדת יהיו הכלל הראשון שלך. אביזרי אופנה בולטים שעלולים למשוך את תשומת ליבו של המראיין (משקפי שמש על הראש, עגיל, קימוט בבגד, מדליון על הצוואר, איפור כבד או בגדים צמודים וקצרים) לא יירשמו כנקודות זכות.

הישיבה בחדר
שב לאחר שהתבקשת על ידי המראיין. שב בנוח והתנהג בטבעיות.
ישנם תפקידים שדורשים איפוק, ושפת הגוף צריכה להיות בהתאם. אבל, ישנם תפקידים יותר דינמיים שבהם שפת גוף מאובנת יכולה להתפרש כסגירות שאיננה מתאימה לתפקיד. הפעל שיקול דעת.

במשך כל הראיון עליך להתנהג בצורה מקצועית ולהקפיד על כיבוד הטריטוריה של המראיין. אם תשעין את מרפקיך על השולחן - פלשת לטריטוריה של המראיין. יחד עם זאת יש לזכור שלא רצוי להתרחק יותר מדי ממנו - דבר שעשוי להצביע על גישה מנותקת.

תחילת הראיון
המתן בסבלנות לשאלותיו של המראיין. לעתים מראיינים יוצרים "שתיקה מכוונת" שמטרתה להלחיץ את המרואיין. אל תתרגש מהפסקה כזו, תן למראיין לנהל את השיחה בקצב הרצוי לו. נסה ליצור כימיה ראשונית עם המראיין ומשם הדברים יזרמו.

היה אתה עצמך
אל תנסה לשחק מי שאינך, אלא אם אתה משה איבגי, זה בולט מאד בראיון. עם זאת, ברגע שאתה מודע לנקודות החוזק אפשר להצניע את החסר ולהבליט את הטוב. אחרי הכל, אל תשכח שזו מכירה.

 
לעוד כתבות בנושא:
 
 
מחבר: צוות Jobinfo

חזרה

facebook | LinkedIn שתף ב
צרו קשר עם מומחה השמה
File Size: 3000KB Max
File Types: .doc

*שדה חובהשלח פנייה