האם גם אתם מחפשים עובדים שדומים לכם?

כשהתקדמתי למשרה ניהולית קיבלתי צוות "בירושה" ממנהל אחר, מצב טבעי ומוכר. הזמן חלף, עובדים עזבו וגייסתי חדשים במקומם. אחרי כשנה שמתי לב שברור את מי מהעובדים אני גייסתי, ומי מהם נמצא בצוות עוד מימי המנהלת הקודמת. משהו בחזות, באופן ההתבטאות, בצורת העבודה. מסתבר שהתופעה רווחת ונפוצה – אנחנו נוטים להתחבר אל הדומים לנו, בהתאם, אנו נוטים לגייס את הדומים לנו.
יצחק אדיג'ס (1992) הגה מודל תִפקוּדים לפיו ישנם ארבעה אופני תפקוד מרכזיים בצוות ובארגון. לשיטתו צוות, או ארגון, שישלבו בין ארבעת התפקודים יוכלו לתת מענה מקצועי אפקטיבי ויעיל בטווח הקצר והארוך. חוסר באחד התפקודים יביא לחוסר איזון בתפקוד ואף לפגיעה עסקית.

הנה תמצית על כל אחד מארבעת התפקודים:


.
כדי להמחיש את המשמעות של האיזון בצוות אציג דוגמאות לאופן בו מתרחש חוסר האיזון: מנהל ביצועיסט (P) למשל , שגם עובדיו כאלה, יידעו לתת מענה מיידי מצוין אך הראייה של הצעד הבא בעולם התוכן (E), כמו גם יצירת תהליכים מובנים (A) לא יקבלו מענה. כתוצאה יתהוו כל הזמן "שיאים" של לחץ.בקבוצה כזו אין היערכות מראש אלא תגובה למצב חדש בשוק, ובזבוז הנובע מכך שידע ונסיון אישי לא הופכים לנחלת הכלל ולתהליך מסודר.
דוגמא נוספת, צוות שמתוקף העיסוק שלו הוא יצירתי, יזמי (E) ויישומי (P).  בצוות יש תחרות גבוהה ושיתוף פעולה נמוך (ממאפייני היזמים). לו היה איזון בצוות ומקום גם למנהלנים (A) – שישאלו שאלות על הביצוע ויצרו תהליך כמו גם עובדים בעלי אפיון מתכלל (I) ניתן היה גם להעלות את היעילות וגם למתן ולהרגיע את הרוח בצוות.

קושי בניהול משהו ששונה ממך

הגיוון בתפקודי העובדים בצוות יכול להביא ללא מעט קשיים – למנהל ביצועיסט (P) יהיה קשה להכיל את היזם (E) ה"מפנטז", או את המתכלל (I) שלא תמיד ממוקד דיו במשימה וקשור מאוד לאנשים. מנהל יזם, יכול ממש לצאת מגדרו מהשאלות והפרטים שמבקש עובד מנהלן (A). התמודדות עם עובדים השונים ממני הוא סוגיה מורכבת, אך מודעות לצורך בשונות הוא המפתח הראשון ליצירת השיפור.

הכרה בעובדה שלכל אחד מאתנו עוצמות אחרות, שהצוות זקוק לכל אחד מהתפקידים כדי לתפקד באופן אפקטיבי ויעיל בטווח הקצר והארוך, הכרה בכך שלכל אחד יש תפקיד חשוב בדרך בה הוא מתבונן בבעיה, בפרויקט, במצב – היא זו שתביא לפריצות הדרך המשמעותיות בצוות שלך.

לכן, בבואך לגייס עובד חדש לצוות, יש לחשוב: מה הם מאפייני העובדים שלי? מה חסר כדי להגדיל את האפקטיביות והיעילות בטווח הקצר והארוך? באילו עובדים אבחר באופן "אינטואיטיבי" ומאילו אני נרתע? איך אוכל להתגבר על הרתיעה ולראות את הערך שעובד השונה ממני יביא לצוות.
מחבר: רות חובב – וענונו, יועצת ארגונית אנשים- ניהול ומה שביניהם
דף הבית: http://www.ruth-hovav.com
דוא"ל:

חזרה

facebook | twitter | Google+ שתף ב

צרו קשר עם מומחה השמה

File Size: 3000KB Max
File Types: .doc

*שדה חובהשלח פנייה