איך לכתוב מכתב התפטרות

איך כותבים מכתב התפטרות? האם יש נוסח קבוע ואחיד למכתב התפטרות? האם חלה חובה עליך להגיש את המכתב למעסיק כאשר החלטת להתפטר מהעבודה?

כתיבת מכתב התפטרות

חוק הודעה מוקדמת לפיטורין ולהתפטרות קובע כי המעסיק חייב לכתוב מכתב פיטורין לעובד שברצונו לפטר מסיבה זו או אחרת. יחד עם זאת, החוק קובע כי גם העובד המעוניין להתפטר חייב למסור בכתב הודעה מוקדמת להתפטרות. זהו מסמך רשמי בעל תוקף משפטי, חשוב לנסח אותו נכון, וכדי להגן על הזכויות שלכם וכל מנת שתוכלו לפעול כחוק – מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי הניתן על ידי עורך דין המתמחה בדיני עבודה. 


כללים לניסוח מכתב התפטרות


כדי לנסח נכון את ההודעה המוקדמת להתפטרות, אפשר להוריד מאתרים מקצועיים באינטרנט נוסח מכתב התפטרות לדוגמה, וליצוק לתוכו את התוכן הרלוונטי למקרה שלכם. חשוב לפתוח את המכתב הרשמי והפורמלי עם פתיח המבוסס על פנייה ישירה ובצורה אדיבה למנהל הישיר שלכם, למעסיק או למחלקת משאבי אנוש. חשוב לציין בראש הדף את תאריך כתיבת מכתב ההתפטרות, בדרך כלל זהו גם תאריך מסירת המכתב לגורם הרלוונטי בחברה.


בפתיח עליכם לציין כי זו הודעה מוקדמת להתפטרות, על פי המתחייב בחוק, ובהתאם למועדי ההתפטרות שנקבעו בחוק, יש לציין את התאריך הסופי למועד עזיבתכם. מומלץ להוסיף פסקה קצרה עם פנייה אישית, ולציין כי ברצונכם להודות על ההזדמנות לעבוד בארגון, על הידע והניסיון שרכשתם בזכות העבודה, ואפשר להביע מספר מילות הערכה למעסיק ולשאר חברי הצוות. הפתיח חייב להיות קצר, ממוקד ותמציתי. 


סיבת ההתפטרות


לאחר שהבעתם את הערכתכם למקום העבודה הנוכחי, אפשר לציין מהי הסיבה שהובילה אתכם להחליט להתפטר ולעזוב את העבודה. לא חייבים לציין את כל הסיבות ואפשר להסתפק בנסח כללי כמו רצון להתפתח מקצועית, הצעת עבודה שקיבלתם העשויה לסייע לכם בקריירה, סיבה אישית, תחושת מיצוי בתפקיד וכדומה.


חשוב להימנע מהאשמות או מתלונות כלפי המעסיק, המנהל הישיר או קולגות בעבודה. כך תוכלו לשמור על דלת פתוחה ולסיים את העבודה באווירה טובה וידידותית.  


תאריך העזיבה


חוק הודעה מוקדמת לפיטורין ולהתפטרות קובע כי הגשת מכתב התפטרות היא חובה של העובד, ועליו להגיש הודעה מוקדמת בכתב. תאריך העזיבה מותנה במועדים הקבועים בחוק, המועד משתנה בהתאם לגורמים כמו ותק העובד במקום העבודה, אופן תשלום השכר (חודשי, שעתי) ועוד.


תאריך העזיבה הוא יום הכניסה לתוקף של ההתפטרות, לכן כדאי לבדוק מה החוק קובע, ובהתאם לצורך לפנות לייעוץ כדי לציין תאריך חוקי, ולאפשר למעסיק למצוא מועמד מתאים במקומכם.


זכויות ומכתב המלצה


אם אתם זכאים לתשלום פיצויי פיטורים ולזכויות סוציאליות שצברתם, כדאי לציין זאת במכתב ההתפטרות. מומלץ להוסיף פסקה קצרה בה אתם מבקשים כי המעסיק ידאג להסדרת הזכויות המגיעות לכם על פי חוק, לדוגמה ימי חופשה שלא ניצלתם. כדאי גם לבקש מהמעסיק לכתוב עבורכם מכתב המלצה.


את מכתב ההתפטרות עליכם להגיש בכתב, אך מומלץ קודם כל ליזום שיחה עם המעסיק, לעדכן אותו בעל פה על החלטתכם, ורק בסוף השיחה או לאחריה להגיש את ההודעה המוקדמת להתפטרות.

חזרה

facebook | LinkedIn שתף ב
צרו קשר עם מומחה השמה
File Size: 3000KB Max
File Types: .doc

*שדה חובהשלח פנייה